חיפוש

הליך בוררות ממה מושפע המחיר?

הליך בוררות הוא שיטה לפתרון סכסוכים עסקיים ואחרים מבלי לפנות אל בית הדין. רבים בוחרים בהליך של בוררות עסקית בכדי להימנע מהעלות הגבוהה וממשך הזמן שלוקח בכדי לקבל פסק דין מבית משפט, אבל איך נקבעת העלות של הליך בוררות עסקית? בכתבה שלפניכם ננסה לענות על שאלה זאת בקצרה ובצורה יסודית. 

 

הליך בוררות, מה זה בכלל?

הליך בוררות הוא שיטה לפתרון סכסוכים בלי לפנות אל בית המשפט לקבלת סעד. הליך הפנייה אל בית המשפט בשל סכסוכים עסקיים עולה בין עשרות למאות אלפי שקלים, והזמן הנדרש לשם קבלת פסק דין מבית משפט הוא בדרך כלל כשלוש שנים. מסיבות אלו משתלם להרבה אנשים שנקלעו לסכסוך עסקי לפנות להליך של בוררות.

לשם התחלת התהליך, על הצדדים המסוכסכים להסכים על זהותו של הבורר ועל התחום והנושא בו תעסוק הבוררות. מרגע שהוסכמו נושאים אלו על הצדדים, וניתנה החלטת הבורר בעניינם – החלטה זאת מחייבת כמו פסק דין של בית משפט.

אם אתם שוקלים פנייה להליך של בוררות לשם פתירת סכסוך עסקי, כדאי לכם לשקול לפנות אל המוסד הישראלי לבוררות עסקית.

 

אז כמה זה עולה?

עלותה של בוררות עסקית מורכבת ממספר רב של אלמנטים ותלויה מאוד בשאלה על מה נסוב הסכסוך העסקי בגינו פנו הצדדים להליך הבוררות. נפרט מעט בפסקאות הבאות על המרכיבים החשובים והמשפיעים ביותר על עלות הליך בוררות עסקית.

 

גודל הסכום שבגינו נוצר הסכסוך

סכסוכים עסקיים נסובים לרוב סביב נושאים פיננסיים. ככל שסכום המחלוקת בין הצדדים הפונים להליך בוררות גבוה יותר, כך עלותה של הבוררות תהיה גבוהה יותר. בסכסוכים קטנים יותר שנסובים סביב  סכומים של כמה עשרות אלפי שקלים עד מאה אלף שקלים, ניתן לנהל את הליך הבוררות בסכומים שלא יעלו על כמה אלפי שקלים. בסכומים גבוהים יותר, תטפס  עלות הבוררות לסכומים של כמה עשרות אלפי שקלים.

 

הבורר או הבוררים בסכסוך

זהותו או זהותם של הבוררים בהליך הבוררות הם מרכיב מרכזי בעלות ההליך. ישנם בוררים שגובים מחיר על ניהול ההליך כולו, וישנם כאלה שגובים מחיר לפי שעה. שופטים לשעבר שעברו לניהול הלכי בוררות, מגביהים את עלות ההליך כולו, מכיוון ששכרם גבוה יחסית לבוררים שלא עבדו כשופטים בעבר. בנוסף לכך, ישנם בוררים שמתמחים בתחומי בוררות ספציפיים ביותר, ובהתאם לכך עלות השירות שלהם היא גבוהה יותר.

 

סיכום – אז איך קובעים את המחיר?

בוררות עסקית היא חלופה זולה וזריזה לפנייה לבית דין לשם קבלת פסק דין בנוגע לסכסוך עסקי. עלותו של הליך הבוררות יקבע על פי מספר גורמים הכוללים את הסכום שבגינו התגלע הסכסוך בין הצדדים, ואת זהות הבורר שנדרש לנהל את ההליך הנ"ל. עלות הליך של בוררות יכול לנוע בין כמה אלפי שקלים בודדים לכמה עשרות אלפי שקלים.

המכון לעסקים

אולי תאהבו גם את

עורך דין
ערעור על דו"ח משטרתי

ערעור על דו"ח משטרתי הוא הליך בירוקרטי לא פשוט ולא קל. רובנו לא יודעים כיצד מבצעים את הערעור, באיזה מסגרת זמן והאם עלינו להתייעץ עם

קראו עוד »